16. jun 2025.
Polaganjem venaca na spomenik stradalim Jevrejima kod nekadašnjeg geta, na Trgu jevrejskih žrtava, komemorativnim skupom u Sinagogi i polaganjem venaca na spomenik žrtvama Holokausta u dvorištu Sinagoge, danas je obeležena 81. godišnjica deportacije subotičkih Jevreja u tranzitne logore, a potom u Aušvic i druge koncentracione logore i fabrike smrti širom Evrope. Venac na spomenik stradalim Jevrejima u dvorištu Sinagoge u ime Grada Subotice i gradonačelnika Stevana Bakića položio je pomoćnik gradonačelnika, Srđan Samardžić. Venac na spomenik stradalim Jevrejima položila je i zamenica gradonačelnika Čila Goli.
Srđan Samardžić je, obraćajući se prisutnima u subotičkoj Sinagogi, rekao da Holokaust označava smišljeno, organizovano i sistematsko uništavanje i genocid nad različitim etničkim, verskim i političkim grupama ljudi, tokom Drugog svetskog rata, od strane nacističke Nemačke i njenih saveznika, a u prvom redu Jevreja.
„U najužasnijem zločinačkom projektu u istoriji ljudske civilizacije – samo zato što su bili Jevreji – stradalo je više od šest miliona nevinih ljudi. Ogromne žrtve podnela je i subotička jevrejska zajednica, koja je između dva svetska rata činila tri do četiri odsto ukupnog stanovništva u Subotici. U tranzitne logore, a potom u Aušvic i druge koncentracione logore i fabrike smrti širom Evrope, 16. juna 1944. godine deportovano je oko četiri hiljade subotičkih Jevreja“, podsetio je Samardžić.
Uz isticanje da veruje da se Holokaust nikada i nigde neće ponoviti, on je naglasio da je na nama i budućim generacijama da pamtimo, čuvamo sećanje na žrtve i klanjamo se senima onih koji su stradali samo zato što su bili druge nacije i vere i što su stali u odbranu svog nacionalnog ponosa i prava na postojanje.
„Grad Subotica će i ubuduće biti partner Jevrejskoj opštini u njenim nastojanjima da od zaborava otrgne činjenicu da je u našem gradu postojala i da i dalje živi i stvara jevrejska zajednica koja je, iako malobrojna, ostavila neizbrisiv trag u izgradnji, napretku i modernizaciji Subotice, u različitim oblastima“, poručio je Srđan Samardžić.
Zamenica gradonačelnika Čila Goli je istakla da, iako smo mala zajednica na globalnom nivou, moramo glasno i jasno da pošaljemo poruku iz ove veličnstvene zgrade subotičke Sinagoge da je sećanje, pre svega, čin poštovanja i priznanja ljudskog dostojanstva četiri hiljade nedužnih subotičkih jevrejskih žrtava, kao i još šest miliona drugih žrtava Holokausta.
„Sećajući se njihove žrtve, takođe moramo jasno i glasno reći: Holokaust i 16. jun nas podsećaju dokle može dovesti mržnja, predrasude, isključivost i nepoštovanje ljudskih prava. To je možda postala izlizana fraza, ali i dalje je suštinska istina. Sećanje nam pruža priliku da učimo iz grešaka prošlosti. Nikada više ne smemo dati prostor ideologijama koje donose diskriminaciju i šire mržnju. I ne samo da ne smemo dozvoliti njihov rast, već im odlučno moramo stati na put, jer posledice koje ostavljaju su takvih razmera da ih je nemoguće poništiti, ponovo izgraditi ili vratiti izgubljeno jedinstvo“, naglasila je Čila Goli.
Ona je navela da obeležavanje ovakvih datuma nije samo podsećanje na prošlost, već da su to i isceljujući, identitetski značajni postupci koji pomažu funkcionisanje kolektivnog pamćenja i doprinose zdravijoj, svesnijoj budućnosti.
„Na nama, Subotičanima, je posebna odgovornost da se sećamo 16. juna 1944. godine, jer taj dan je Dan žalosti za ceo naš grad i celu našu zajednicu. Taj dan i naše današnje prisustvo ovde jačaju u nama osećaj pripadnosti, daju nove značenje prošlosti kroz vrednosti sadašnjosti i povezuju generacije“, zaključila je Čila Goli.
Prisutnima u Sinagogi obratio se i predsednik Jevrejske opštine Subotica Robert Sabadoš. koji je, između ostalog, rekao da je antisemitizam smrtonosna doktrina.
„To ugrožava Jevreje, ali dugoročno, na kraju krajeva, razara društva sa takvom doktrinom, jer ne može se graditi održiva religija, država ili identitet sa predrasudama. Mržnja ugrožava one koji se mrze, ali uništava one koji mrze. U knjizi ‘Ponovljeni zakoni’ Mojsije je izraelskim plemenima dao jednu vrlo neuobičajenu zapovest: ’Ne mrzite Egipćanina, jer ste bili stranci u njegovoj zemlji’. On je na taj način poručio sledećoj generaciji da ne mrze Egipćane, koji su držali Izraelce kao robove i hteli da ubiju svako muško dete, jer ako i dalje budu živeli sa mržnjom u mislima i delima prema Egipćanima još uvek će ostati robovi i živeti u prošlosti, ogorčenosti i osećaju nezadovoljstva“, istakao je Robert Sabadoš.

Vence na spomenik stradalim Jevrejima u dvorištu Sinagoge položili su i načelnik Severnobačkog upravnog okruga, Bojan Šoralov, predstavnici mađarskog i hrvatskog nacionalnog saveta, predstavnici jevrejskih opština, pojedinih organizacija i udruženja.
U ime subotičke lokalne samouprave venac na spomenik stradalim Jevrejima kod nekadašnjeg geta, na Trgu jevrejskih žrtava, položio je Ilija Maravić, član Gradskog veća.
Izvor: subotica.ls.gov.rs